facebookpaylas twitterpaylas googlepaylas

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
not  İstatistik 2 Vize Ders Notları Ece 3 548 Son Yorum: Ece
not  Makro İktisat Vize Ders Notları Derya 3 485 Son Yorum: Derya
not  Ticaret Hukuku 2 Vize Ders Notları Hakan 3 353 Son Yorum: Hakan
not  Davranış Bilimleri Vize Ders Notları Gamze 3 364 Son Yorum: Gamze
not  Genel Muhasebe 2 Vize Ders Notları Gamze 3 390 Son Yorum: Gamze

Temel Bilgi Teknolojileri 2 Vize Ders Notları

#1
not 
Yeni Temel Bilgi Teknolojileri 2 Vize 1. 2. 3. 4. Ünite Ders Notları ve Özetleri

Okey Bilgisayar sistemi genel olarak dört temel bileşenden oluşur. Bunlar kullanıcılar, uygulama programları, sistem yazılımları ve donanımdır. 

Okey Kullanıcı bilgisayarı kullanan kişileri, donanım bilgisayarı oluşturan tüm fiziksel parçaları ve uygulama programları (yazılımlar) ise bilgisayarın çalışabilmesi ve beklenen işlemleri yapabilmesi için geliştirilmiş programları gösterir. 

Okey İşletim sistemi ise, sisteminin genel işlerini kontrol eden ve düzenleyen bilgisayardaki en önemli sistem yazılımıdır.

Okey Bu yazılım, kullanıcı, donanım ve yazılım kaynakları arasındaki etkileşimi sağlamak, organize etmek ve yönetmekle görevlidir. 

Okey Kullanıcı bilgisayara komutlar verdiğinde işletim sistemi devreye girer, kapanana kadar bilgisayar kaynaklarını en etkin ve verimli biçimde kullanmaya gayret eder. 

Okey Her bir uygulamanın, merkezi işlemciden ihtiyaç duyacağı düşünme süresini de işletim sistemi tespit eder, düzenler ve istenen işlemleri aksatmadan yerine getirir. 

Okey İşletim sistemi üç temel bileşenden meydana gelir. Bunlar; kullanıcı arabirimi, çekirdek ve dosya yönetim sistemidir. 

Okey Kullanıcı arabirimi işletim sisteminin görünen yüzüdür. Bugünkü modern bilgisayar sistemlerinin çoğunda grafiksel kullanıcı arayüzleri bulunmaktadır. 

Okey Kullanıcı arabiriminde işlemler; dokunmatik ekran, yazıcı ve klavye gibi çevre birimleriyle komutlar vererek gerçekleştirilir. İşletim sisteminin kalbine ise çekirdek adı verilir. 

Okey Çekirdek, yazılım ve sürücülerin yardımıyla, donanım aygıtlarının tüm kontrolünü üstlenmiştir. Grafiksel kullanıcı arabirimi ile bilgisayar donanımı arasında konumlanan çekirdek, kullanıcı arabirimi tarafından verilen komutları, donanıma gönderir ve işlerin yapılmasını sağlar. 

Okey Dosya yönetim sistemi ise bilgisayar sistemindeki dosyaların düzenlendiği ve yönetildiği bölümdür. Ünitede, işletim sisteminin görevlerini beş ana başlıkta inceledik. 

Okey Bunlar; zaman uyumlama/paylaşımı olarak da isimlendirilen işlem ve süreç yönetimi, bellek yönetimi, giriçıkış işlemleri yönetimi, dosya ve klasör yönetimi ile hata bildirimi ve güvenlik fonksiyonudur. 

Okey İşletim sisteminin bu fonksiyonu merkezi işlem birimi ve bellek gibi donanım kaynaklarının, uygulama programları tarafından paylaşımlı olarak kullanımına işaret eder. 

Okey Bellek, bilgisayarda halihazırda çalışan tüm programları, bunların kullandıkları veri ve kapladıkları alana ilişkin bilgileri kaydeder. 

Okey İşletim sistemi ise belleğin tuttuğu bu bilgileri izlemek ve yönetmekle yükümlüdür. İşletim sistemi çevre birimleri ile bilgisayar arasında veri aktarım işlerinden de sorumludur. 

Okey Giriş-çıkış (klavye, fare, yazıcı, mikrofon, kamera vb.) birimleri olarak da adlandırılan çevre birimleri sayesinde bilgisayar sistemine programlar ve veriler yüklenebilir, ayrıca bilgisayardaki veriler dışarı  aktarılabilir. 

Okey İşletim sistemi dosyaların bir klasör içinde saklanması, düzenlenmesi, erişimi, kopyalanması, yerinin değiştirilmesi gibi görevleri yerine getirir. 

Okey Son olarak hata bildirim fonksiyonu sayesinde işletim sistemi bilgisayardaki problemleri belirler ve gerekirse kullanıcıyı durumdan haberdar eder. 

Okey İşletim sisteminin güvenlik fonksiyonu ise aynı bilgisayara birden fazla kullanıcı tanımlı olduğu durumlarda veya veri paylaşımına açık sistemlerde kullanıcılar tarafından bilinçli ya da bilinçsiz olarak programların/dosyaların bozulmasını önler. 

Okey İşletim sistemleri açık ve kapalı kaynak kodlu sistemler olarak iki türdür. Açık kaynak kodlu yazılımlar herkese açık olan yazılımlardır. 

Okey Kapalı kodlular ise kullanıcıya serbest erişim tanımayan ve dolayısıyla yazılımı değiştirme özgürlüğü vermeyen sadece ticari olarak üretilen sistemlerdir. Windows ve Mac OS bu tür işletim sistemleridir. 

Okey Açık kaynak kodlu sistemler ise kullanıcıların erişimine açık oldukları için güncellenebilen, geliştirilebilen, farklı sistemlere uyarlanabilen ücretsiz yazılımlardır. Yaygın olarak bilinen açık kaynak kodlu yazılımlar; GNU, Linux, Open Office’ dir. 

Okey Bir mobil işletim sistemi, özellikle cep telefonları, akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar, PDA’ lar gibi ve diğer taşınabilir cihazların üzerinde çalışacak şekilde tasarlanmış bir sistemdir. 

Okey Mobil işletim sistemi, mobil cihazlar üzerindeki uygulamaları çalıştırabilen bir yazılım platformudur. Bu cihazlar bugün tam teşekküllü bir bilgisayarın birçok özelliğine sahiptir: Yüksek hızlı işlemciler, geniş depolama alanı, çoklu görev, yüksek çözünürlüklü ekranlar ve kameralar, çok amaçlı iletişim donanımı gibi daha birçok özellik sayılabilir
Ara
Cevapla
#2
Okey Bilişim güvenliği konusu, genel olarak üç temel ilkeden oluşmaktadır. Bunlar; gizlilik (confidentiality), bütünlük (integrity) ve erişilebilirlik (availability) olarak sıralanabilir. Eğer bu üç ilkeden biri zarar görürse, güvenlik zarar görmüştür denilebilir. 

Okey Bazı kaynaklar, güvenlik ile ilgili bir takım başka ögelerin daha altını çizerek, bu temel ilkeleri biraz daha geliştirmişlerdir. 

Okey Bunlar da; izlenebilirlik veya kayıt tutma (accountability), kimlik sınaması (authentication), güvenilirlik (reliability/consistency) ve inkar edememe (nonrepudiation) olarak sıralanabilir. 

Okey Bilgisayar sistemlerine zarar vermek, bilgi çalmak, kötü amaçla kullanmak, kullanıcıları rahatsız etmek ve benzeri nedenlerle hazırlanmış yazılımlara genel olarak kötü amaçlı yazılımlar denir. Bu yazılımlar, kullanıcıların onayı ve haberi olmadan sisteme yüklenir. 

Okey Kötü amaçlı yazılımlar her ne kadar yazılım olarak adlandırılsa da, bazen çok basit kodlar olarak da yapılandırılabilirler. Belli başlı kötü amaçlı yazılım türleri; virüsler, solucanlar, Truva atı, casus yazılımlar ve çöp (yığın) eposta olarak sıralanabilir.  

Okey Virüsler de kendi içinde; dosya sistemi virüsleri, ön yükleme virüsleri, makro yazılım virüsleri, web komut dosyası virüsleri, ağ virüsleri ve yazılım bombaları olarak sınıflandırılabilir. Her bir virüs türünün bulaşma şekli, etkili olduğu sistem alanı ve sisteme verebileceği zarar türü değişiklik gösterebilir. 

Okey Bilgisayar sistemlerini bu tür kötü amaçlı yazılımlardan korumanın bilinen ve başvurulan en temel yolu, bilgisayar sisteminde etkili bir antivirüs (virüs koruma) programı bulundurmak ve çalıştırmaktır. 

Okey Bunun dışında casus yazılımlar için belirli aralıklarla sistem taraması yapmak, güvenmediğimiz eposta veya bunların içerdiği bağlantıları çalıştırmamak ve güvenilirliğinden emin olmadığımız web sitelerinde gezinmemek, buralardan herhangi bir dosya veya program indirmemek, kötü amaçlı yazılımlara karşı bilinçli kullanıcıların başvurduğu veya önerdiği bir takım çözümlerdir. 

Okey İnternette güvenliğin nasıl sağlanabileceğini örneklerle açıklamak. Bilgisayar ve internet kullanıcılarının çoğu için internet; özgürlük, bilgiye erişimdeki sınırsızlık, hız ve esnekliktir. 

Okey Ancak unutulmamalıdır ki, aynı özgürlük ve sınırsızlık, kasıtlı veya kasıtsız yanlış bilgi ve yönlendirme yapan kişi, kurum ve gruplar için de aynı ortamda mevcuttur. Bu iletişim ve etkileşim ortamı, özgürce bilgi almak ve bilgi yaymak isteyen herkesi bir araya getirmektedir. 

Okey İşte bu yüzden, bu ortamdaki bilgiyi ve kaynağını sürekli sorgulamalı, doğru ve güvenilir bilgiye ulaşıldığından emin olunmalıdır. Zaten internetin etkili ve verimli kullanımı da bunu gerektirmektedir.  

Okey İnternette güvenliğin sağlanması konusunda söylenebilecek bir diğer şey de, internette ulaştığımız bilgilerin güvenilirliğini sağlamaktır. Bu konuda, karşılaştığımız her bilgiyi doğru kabul etmemek, sorgulamak ve farklı kaynaklardan teyit etmek önemli önlemler olarak sıralanabilir.  

Okey İnternette güvenlik ile ilgili karşılaşabileceğimiz bir diğer sorun da, çevrimiçi yaptığımız alışverişler sırasında yaşanabilmektedir. Genel olarak eticaret olarak tanımlanan bu alışveriş sürecinde, kişilerin karşılaştıkları en büyük risk, bu bilgilerin diğer kişilerin eline geçme riskidir. 

Okey Bununla beraber, elektronik ticarette kredi kartı bilgilerinin diğer şahısların eline geçme riski, günlük hayatta yapılan alışverişlerdeki riskten daha düşüktür denilebilir
Ara
Cevapla
#3
Okey Etik, genel olarak ahlak sözcüğü ile eş anlamda kullanılırken, bazen de ‘mesleki alanlarda uyulması gereken doğrular veya kurallar’ biçiminde ifade edilmektedir. 

Okey Bilimde, yargıda, siyasette, ticarette ve yönetimde etik değerler ve kurallar günümüzde ön plana çıkmaya başlamıştır. Etiğin son yıllarda yöneldiği konulardan biri de bilişim alanı olmuştur. 

Okey Bilişim, insanoğlunun teknik, ekonomik ve toplumsal alanlardaki iletişiminde kullandığı ve bilimin dayanağı olan bilginin, özellikle elektronik makineler aracılığıyla, düzenli ve ussal biçimde işlenmesi bilimidir. 

Okey Bu bilim dalında son dönemlerde etik konular ön plana çıkmıştır ve konuyla ilgili düzenlemeler ve tartışmalar halen devam etmektedir. Bu bağlamda bilişim etiği bilgisayar dünyasında insanların davranışlarını, eylemlerini inceleyen ve uyulması gereken kuralları tanımlayan bir felsefe dalıdır. 

Okey Bilişim etiği, bilişim alanında uyulması gereken yazılı ve yazılı olmayan kuralları kapsamaktadır. Bilişim teknolojileri ile ilgili hukuki sorunlara çözüm bulmaya çalışan bilim dalı Bilişim Hukuku’dur. 

Okey Bilişim Hukuku hem dijital hale getirilmiş bilginin hem de bilgisayar programlarının dağıtılması ve güvenliğinin sağlanması ve sonrasında sayısal bilginin paylaşımını ile ilgili hükümleri düzenler. 

Okey Diğer yandan İnternetin kullanılması ile ilgili ortaya çıkan hukuki sorunları inceleyen bilim dalına ise İnternet Hukuku denilmektedir. Felsefi açıdan etik genel olarak üç kategoriye ayrılır. 

Okey Bunlar Meta-etik, Normatif etik ve Uygulamalı etik yaklaşımlarıdır. Meta-etik, genelde eleştirel etik olarak da adlandırılmaktadır. Bu yaklaşım, etik söylemlerde kullanılan dilin ve ifadelerin analiz edilmesine ve anlamlandırılmasına odaklanır ve bunları inceler. Normatif etik, meta-etik ile uygulamalı etik arasındaki bağ olarak düşünülebilir. 

Okey Bu anlamda pratik ahlak kuralları ve ahlaklı bir hayatın nasıl yaşanacağıyla ilgilenir. Uygulamalı etik normatif etiğin uygulamasıdır. 

Okey Bazen uygulamalı etik, normatif etik kurallarını sorunlu meselelere uygular ve bu durumlarda, kişi bir kuramsal yapıdaki bir anlayışı benimser ve sonrasında kuramı uygulayarak normatif etiğe uygun önerilerde bulunur. 

Okey Çoğu zaman kamuya ilişkin meseleleri inceleyen uygulamalı etiğin farklı uzmanlıklardaki etik sorunları inceleyen iş etiği, bilişim etiği, mühendislik etiği ve tıp etiği gibi bazı alt dalları vardır. 

Okey Etik kuramları ve bilişim etiği genelde normatif ve uygulamalı etik yaklaşımları çerçevesinde ele alınmaktadır. 

Okey Etik kuramlar genel olarak teolojik (sonuçsalcı) ve deontolojik (sonuçsalcı olmayan) olarak ikiye ayrılmıştır. İnternet kullanırken insanların kendi hakları ve diğerlerinin hakları adına uyulması gereken etik kurallar Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından yayınlanmıştır. 

Okey Başkalarına karşı saygı, altyapı ve zamanı verimli kullanma, biçimsel ve içerik ile ilgili özen ve öteki konular başlıkları altında aşağıdaki kurallar belirtilmiştir. 

Okey İnternet genel etik kurallarının yanı sıra eposta, Facebook, Twitter ve blog kullanırken uyulması gereken kurallar yine etik bağlamında alanyazında belirtilmiştir. 

Okey İnternet kullanımında özellikle özen gösterilmesi gereken bir konu da intihaldir. İnternette intihal başkalarının yazı, resim veya videolarını kaynak göstermeden kendisininmiş gibi göstermektir. 

Okey İnternet üzerinden erişebileceğimiz bilgi her geçen gün arttıkça bu etik dışı davranışlara ve yanıltmalara sebep olmaktadır. Bunun başlıca sebebi İnternette olan tüm bilgilerin herkese ait olduğu yanılgısıdır. Bu bağlamda kaynak göstererek ve göstermeden intihaller yapılmaktadır. 

Okey Yapılan araştırmalar İnternette etik dışı davranışların/intihallerin nedenleri olarak öğrenenlerin zamansızlık, not kaygısı, sosyal hayatın yoğunluğu, etik dışı davranışlarla ilgili bilgisizliği ve dersleri önemsememesi olarak gösterilmiştir.

Okey Açık eğitsel kaynak girişimi, toplumsal yaşamın her alanına yayılmış bir yaklaşımdır. Özellikle eğitim alanı bu hareketin en önemli ve yaygın olduğu alanlardandır. 

Okey Açık lisans altında eğitim, öğretim ve araştırma gibi etkinliklerde ücretsiz olarak kullanılabilen dijital eğitsel kaynaklara açık eğitsel kaynaklar denmektedir. 

Okey Öğreticiler, öğrenenler ve araştırmacılar açık eğitsel kaynakları kullanarak araştırma yapabilir, içerik oluşturabilir, ders verebilir ve ilgili yazılım araçlarını kullanabilirler. Öğrenenler ise bu malzemelerden yararlanarak bilgilerini pekiştirebilir, araştırma yapabilir ve ödev hazırlayabilirler. 

Okey Açık eğitsel kaynaklarla beraber Creative Commons (CC) lisansı da ortaya çıkmıştır. CC lisansı telif hakkı bulunan bir eserin veya çalışmanın ücretsiz olarak dağıtılmasını sağlayan bir çeşit kamu lisansıdır. 

Okey Bir yazar oluşturduğu eseri kullanılması için paylaşmak veya üzerinde değişiklikler yapma hakkını vermek istediğinde bu lisansı kullanır.
Ara
Cevapla
#4
Okey İletişim, bireylerin karşılıklı ileti alışverişi yaparak anlamlarda ortaklaşması sürecidir. Bu sürecin temel unsurları, kaynak, mesaj ya da ileti, alıcı, kanal, geribildirim ve iletişim engelleridir. Kaynak belirli bir kişi olabileceği gibi kitap, gazete, dergi radyo gibi araçlar da olabilir. 

Okey Kaynağın temel işlevi karşıya aktarılmak istenen iletilerin kolayca alınmasını ve anlaşılmasını sağlayacak biçimde kodlanarak kanal aracılığıyla gönderilmesidir. 

Okey Kanal genel olarak iletim yöntem ve ortamını (medya) içerir. İletileri sözlü, sözsüz, durağan ya da hareketli görseller biçimlerinde ve farklı yakın ya da uzaktan iletişim ortamları kullanılarak aktarabiliriz. 

Okey Mesaj ya da ileti kaynaktan belirli bir kanal üzerinden gelen ve karşıya iletilmesi amaçlanan fikri anlatan yazı, ses, obje, resim ya da çizim olabilir. Geribildirim ise kaynaktan alıcıya ulaşan mesaja alıcı tarafından verilen tepkidir. 

Okey Geribildirim kaynağın sonraki süreçlerdeki davranışlarını yönlendirebilmek adına önemli bir öğedir ve iletişim süreci tasarlanırken mutlaka önemle üzerinde durulması gerekmektedir. 

Okey Son unsur ise iletişim engelleridir. İletişim engelleri, iletişim sürecinin sağlıklı biçimde işlemesini güçleştiren her tür engeldir. 

Okey Bu engeller, fiziksel (örneğin dışarıdan gelen duymayı engelleyen sesler, İnternet bağlantısının zayıf olması, vb.) olabileceği gibi psikolojik de (örneğin, kaynak ya da alıcının hasta olması, stres altında olması, vb.) olabilir. 

Okey Eşzamanlı iletişim, kaynak ve alıcının aynı zaman diliminde iletişim sürecinde yer aldığı bir süreçtir. Bu tür iletişime en güzel örnek yüz yüze konuşmadır. 

Okey Eşzamanlı iletişim, eşzamansıza göre daha hızlı mesaj alışverişinde bulunulmasını, anında geribildirim alınmasını sağlaması ve yüz yüze iletişim gibi geleneksel, alışılagelmiş iletişim biçimiyle benzerlikler taşıması nedeniyle daha sık tercih edildiği ileri sürülebilir. 

Okey Ancak, kaynak ve alıcının aynı anda iletişim sürecinde olmak durumunda olmaları ise eşzamanlı iletişimin en önemli sınırlılığıdır. Eşzamanlı iletişim araçları çok çeşitlidir. Bunlar arasında en ön plana çıkanları olarak telefon, anlık sohbet araçları ve Web konferans araçlarıdır. 

Okey Telefon özellikle son 20 yılda önemli gelişim gösteren, yüz yüze iletişime en yakın eşzamanlı iletişim imkanı sunan araçtır. Özellikle akıllı telefonlarla sesli, görselişitsel ve metin tabanlı eşzamanlı iletişim kurulabilmektedir. 

Okey Kişilerarası olabildiği gibi küçük grup iletişiminde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Anlık sohbet araçları, sohbet odalarından farklı olarak kişilerarası iletişim için geliştirilmiş ve temelde metin tabanlı bir eşzamanlı iletişim araçlarıdır. 

Okey Anlık sohbet araçlarına örnek olarak Skype, Google hangout ve Facebook Messenger verilebilir. Bu örneklerde de görülebileceği gibi çoğu anlık sohbet aracı daha fazla unsura sahip diğer araçların içine girmiştir. 

Okey Ayrıca, çoğu anlık sohbet araçları eşzamansız iletişime imkan verdiği gibi çoğu eşzamansız iletişim aracı da eşzamanlı iletişime olanak tanımaktadır. Örneğin WhatsApp ya da Kısa Mesaj (SMS) aslında birer eşzamansız iletişim araçları olmalarına karşın eşzamanlı da kullanılabilmektedir. 

Okey Eşzamanlı iletişim araçları artık yalnız metin tabanlı değil, görsel-işitsel iletişim ve metin, ses, durağan ya da hareketli görüntü dosyası paylaşımlarına da izin vermektedir. 

Okey Telefon, anlık sohbet ve Web konferans sistemleri son yıllarda sıkça dolandırıcılık amacıyla kullanılmaktadır. Bu araçları güvenli kullanabilmek için;
• Herhangi bir eşzamanlı iletişim aracı ile bize ulaşan ‘hediye kazandınız’, ‘hesabınızda bloke var’ ve ‘sigorta veya vergi borcunuz var’ gibi beyanlara itibar edilmemelidir.
• Kimseyle kullanıcı kodu ve şifremizi paylaşmamalıyız.
• Tanımadığımız kişiler başta olmak üzere kimseye ev adresimizi, telefon numaramızı, çocuklarımızın, eşimizin adını, okul ya da iş adresleri gibi kişisel bilgilerimizi vermemeliyiz.
• Kişi eklemeye yönelik gelen her mesajı hemen kabul etmemeliyiz. Tanımadığınız kişilerden gelen Kişi Ekle mesajlarında “Bu kişinin beni görmesini engelle” seçeneğini seçerek bizi Kişi listemize eklemesine izin vermemeliyiz.
• Emin olmadığımız kişilere fotoğraf ya da video gibi görüntüleri göndermemeliyiz

Okey Ayrıca, bu araçları kullanırken bazı etkili ve etik kullanım ilkelerine uymalıyız: 
• Özellikle halka açık yerlerde başkalarını rahatsız edecek biçimde yüksek sesle konuşmamalıyız.
• Gerekmedikçe çok geç ya da erken saatlerde aramamalıyız
• Gösteri, sunum, toplantı ve benzeri alanlarda telefonumuzu kapatmalıyız. Çok zorunlu durumlarda sessiz konuma almalıyız. 
• İzin almadan hiç kimsenin cep telefonu numarasını başkalarına vermemeliyiz. 
• Araç kullanırken cep telefonu ile görüşme yapmaktan kaçınmalı, kısa mesaj ya da başka amaçlarla kullanmamalıyız.
• Anlık sohbette kullanıcı adı olarak kendi adımızı tercih etmeliyiz.
• Web konferansına katılmadan önce, amacı, katılımcıları, işleyiş biçimi konusunda bilgi sahibi olmalıyız.
• Soru sormak ya da yorumda bulunmak için parmak kaldırma ya da benzeri düğmeleri kullanarak oturum yöneticisini haberdar etmeliyiz.
• Söz verildiğinde mümkünse video ve mikrofonlarını açarak görselişitsel iletişim kurmalıyız
Ara
Cevapla


[-]
Tags
vize ders notları bilgi teknolojileri temel 2


Hızlı Menü: