facebookpaylas twitterpaylas googlepaylas

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Hot  Tarım Çıkmış Final Sınav Soruları Simge 4 616 Son Yorum: Simge
Hot  Tarım Çıkmış Vize Sınav Soruları Simge 4 506 Son Yorum: Simge
Tarım Bölümü Sorumlu Olunan Üniteler Simge 0 485 Son Yorum: Simge
Tarım Bölümü İş Olanakları Simge 0 481 Son Yorum: Simge
Tarım Bölümüne Kimler Kayıt Yaptırabilir Simge 0 465 Son Yorum: Simge

Tarım Bölümü Mezuniyet Sonrası

#1
Tarım Bölümü Mezuniyet Sonrası

Tarım Önlisans Programından mezun olan öğrenciler, “Tarım Önlisans Diploması” alırlar.  Türkiye  Yükseköğretim  Yeterlilikler  Çerçevesinde  ve  Anadolu  Üniversitesi  Tarım  Önlisans  Program Yeterliliklerinde belirlenen bilgi, beceri ve yetkinlikleri kazanmış olan bir mezun artık meslektaştır. 

Tarım teknikerleri ile ilgili özel bir mesleki mevzuat bulunmamakla birlikte 12 Mayıs 1992 tarih ve 21226 sayılı Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 3795 sayılı kanun kapsamında değerlendirildiğinde anılan kanunun 3. Maddesi uyarınca lise üstü iki yıl süreli yüksek teknik öğretim görenler tekniker unvanını almakta ve tarımla ilgili ara teknik eleman gerektiren tüm işlemlerde tarım teknikerleri görev alabilmektedirler.
Örneğin bitkisel üretimle uğraşan tarımsal işletmelerde tarla bitkileri yetiştiriciliği, bahçe bitkileri yetiştiriciliği ve örtü altı üretim sistemleri uygulamalarında tarım teknikeri ziraat mühendisine yardımcı olarak görev alabilmektedir. 

Tarımsal sistemlerin kullanıma hazırlanmasında, kullanılacak tarım tekniklerinin uygulamaya hazırlanmasında, tarım makinalarınınbakım, ayar ve kullanıma hazırlanmalarında, tarım arazisinin işlenmeye, bakıma ve ekime hazırlanmasında, hayvancılık işletmelerindeki işlemlerin yürütülmesinde, süt sağım tesislerinin bakımı ve kullanımında, ahır temizliği, bakımı ile ilgili teknik uygulamalarda, hasat ve hasat sonrası teknik ve teknolojilerin kullanıma hazır hale getirilmesinde, tarımsal ilaç uygulamalarının yürütülmesinde, tarım teknikeri diploması önemli bir mesleki yeterliliği ifade etmektedir. Tarım teknikeri ziraat mühendisine yardımcı olabilecek bir teknik destek elemanıdır. 

Tarım  Önlisans Programından mezun olan öğrenciler, Anadolu Üniversitesinin açıköğretim sistemine göre öğretim yapan İktisat ve İşletme Fakültelerinin İktisat, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Kamu Yönetimi, Maliye, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Konaklama İşletmeciliği lisans programlarının 5. yarıyılına sınavsız olarak dikey geçiş yapma olanağına sahiptirler.  

Yine bu programdan mezun olan öğrenciler, örgün öğretim yapan 4 yıllık Bahçe Bitkileri, Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması, Biyosistem Mühendisliği, Bitki Koruma, Bitkisel Üretim ve Teknolojileri, Tarım Makineleri, Tarımsal Yapılar ve Sulama, Tarla Bitkileri, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme, Tarım Ekonomisi, Zootekni, Su Ürünleri Mühendisliği gibi bölümlere dikey geçiş yapabilmeleri için ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girmeleri gerekmektedir.
Ara
Cevapla


[-]
Tags
bölümü sonrası mezuniyet tarım


Hızlı Menü: