facebookpaylas twitterpaylas googlepaylas

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Ücretsiz En İyi Linux Web Paneli Metallicali 5 921 Son Yorum: yelpaze
Hot En İyi Ücretsiz 10 Linux Web Server Paneli Metallicali 0 2,831 Son Yorum: Metallicali

Linux Vps Sunucu Tavsiye ve Vesta Panel Kurulum

#1
Wink 
Uygun Fiyat Ucuz Linux Vps Server Sunucu ve Az Ram Tüketen Ücretsiz Free Bedava Hızlı Linux Server Paneli Kurulumu

Mrb arkadaşlar;

Okey Birkaç tane sitem olması sebebiyle vps araştırmalarına başlamıştım. İşte bu sırada Digitalocean ile tanıştım. Aylık 5$ gibi bir ücretle 512 mb ramli 1 cpulu linux vps serverinize kavuşabilirsiniz. Eğer ki siteleriniz çok üye barındırıyor ve güçlü makinalara ihtiyacınız varsa, onlar içinde gereksinimlerinize uygun özellikte sunucular kiralayabilirsiniz. Şuan piyasada ki en ucuz ve 55 saniye gibi kısa bir sürede linux kurulumu yapan başka bir firma sanırım yok  Dance5 

Okey Gelelim asıl sorumuza; eğer ki 512 mb ramlik bir sunucu kiraladıysanız ve ramı çok fazla tüketmeden, hızlı bir şekilde çalışmasını istiyorsanız kesinlikle Vesta kurmanızı öneririm. Centos panel, Zpanel, Webuzo vb panelleri kurdum. Anlık ram ile cpu denetimlerimde en uygun ve basit arayüz ile hızlı bir linux panel olarak vesta da karar kıldım.


Vesta Kurulum
1. Digitalocean'a giriş yapın. Yukarıda ki Create Droplet'i tıklayın ve aşağıdaki adımları takip ederek öncelikle linux serverımızı kuralım. Not: Üye değilseniz TIKLAYARAK ÜYE OLUN ve 10$ hediye ile 2 ay boyunca ücretsiz bu VPS sisteminden yararlanın . Bu 10$ size 2 ay yeter daha sonra sistemi beğenirseniz aldığınız pakete göre ödemeyi yapmaya başlarsınız. 

2. Linux servere isim verelim ve kaç dolar para kaptıracaksak digitaloceana onu seçelim  Crazy vesta1.png
3. Digital oceanın belirli ülkelerde bir kaç tane sunucusu var, bunlar arasında Türkiye için ping değeri en iyi olan Amsterdam sunucuları, altında yer alan 3-2-1 sunucusundan birini seçelim.

vesta2.png
4. Burada Ubuntu ya da Centos kurmanızı ve 32 bit olanını seçmenizi tavsiye ederim ki; az ram tüketsin. Centosu çok övüyorlar, haliyle hakkında birçok makale bulmanızda mümkün.

vesta3.png
5. Sunucumuzu kurduktan sonra mail adresimize alttaki gibi bir mail gelecek, gelen bilgilerden IP adresimizi ve kullanıcı adı ile şifremizi ögrenelim.

PHP Kod:
IP Address178.62.253.234
Username
root
Password
wdjslpmugizj 

6. Mailimize gelen IP,Kullanıcı adı ve şifreyi kullanarak; Linux sunucumuza aşağıda yer alan programdaki gibi HOSTNAME yazan yere ip yazarak, SSH ile uzaktan erişim sağlayalım. Aşağıdaki program Putty'dir. Buradan indirin PUTTY İNDİR
(Not: Servere İlk defa giriş yaptığınızda sizden yeni bir şifre belirlemenizi isteyecek. Ayrıca şifre yazarken sanki yazmıyormuşsunuz gibi hiç birşey belirmez bilginize)

putty.png

7. Sunucumuza bağlandık şimdi sırasıyla kodları yazalım. 1.kod
Kod:
curl -O http://vestacp.com/pub/vst-install.sh

8. 2. kodu da yazalım. Burada Vesta panelimizi sunucumuza kuruyoruz.
Kod:
bash vst-install.sh

9. Vesta kurulumuz 7 ile 15 dk arasında sürecektir. Sonrasında aşağıdaki gibi Panel şifrenizi ve ip göndermek için sizden EMAİL ve Servere isim isteyecektir. Bunlarıda yazdıktan sonra artık vestamız kuruldu.

vesta4.png

10. Panel kurulum bitince verilen ip adresi; https://xxx.xx.xx.xx:8083 böyle olacaktır işte burada dikkat etmeniz gereken şey HTTPS yazmanız gerekli port olarakta 8083 portu.. HTTP yazarsanız panel açılmaz.

VESTA TÜRKÇELEŞTİRME
Arkadaşlar Vestamız kurulduğuna göre sıra geldi Türkçeleştirmeye.

1. Linux serverimiza Putty ile bağlandıktan sonra aşağıdaki kodu yazarak i18n dizinine geçelim
Kod:
cd /usr/local/vesta/web/inc/i18n/

2. Aşağıdaki kodu yazarak Türkçe dil dosyamızı buraya indirelim. 
Not: Dosyayı indirmeye çalıştığınızda hata verebilir çünkü wget komutu serverimize yüklenmemişte olabilir. Eğer hata verirse "yum install wget -y" yazıp enterlayın wget kurulmuş olacaktır.
Kod:
wget https://raw.githubusercontent.com/serghey-rodin/vesta/master/web/inc/i18n/tr.php

3. Son olarak vestamızı Türkçe'ye çevirelim: Oturum Kapat yanında admin yazıyor onu tıklayarak kullanıcı sayfasına gidip, TR'yi yıkladıktan sonra Vestadan çıkıp tekrar girelim.

vestatr.jpg

Okey İşlem bu kadar arkadaşlar. Serverimizi + Vesta Linux Panelimizi + Türkçeleştirme işlemimiz başarıyla gerçekleşmiştir. Kolay gelsin  Friends
Ara
Cevapla


[-]
Tags
vesta sunucu tavsiye kurulum vps linux ve panel


Hızlı Menü: