facebookpaylas twitterpaylas googlepaylas

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
not  İstatistik 2 Final Ders Notları Ece 3 145 Son Yorum: Ece
not  Makro İktisat Final Ders Notları Derya 3 114 Son Yorum: Derya
not  Ticaret Hukuku 2 Final Ders Notları Hakan 3 98 Son Yorum: Hakan
not  Davranış Bilimleri 2 Final Ders Notları Gamze 3 103 Son Yorum: Gamze
not  Genel Muhasebe 2 Final Ders Notları Gamze 2 87 Son Yorum: Gamze

Aile Psikolojisi ve Eğitimi Final Ders Notları

#1
not 
Yeni Aile Psikolojisi ve Eğitimi Final (Dönem Sonu Sınavı) 5. 6. 7. 8. Ünite Ders Notları ve Ünite Özetleri

Okey Her yıl dünya üzerinde bir milyondan fazla insan kendisine uyguladığı, kişilerin birbirlerine uyguladığı  şiddet davranışı nedeni ile ölümcül olmayan yaralanmalar yaşamaktadır. 

 Okey Dünya Sağlık Örgütü 2000 yılında tüm dünyada 1.6 milyondan fazla kişinin şiddet davranışına maruz kalmak yoluyla hayatını kaybettiğini, şiddet davranışına bağlı ölümlerin yaklaşık yarısının intihara, üçte birinin cinayete, geri kalanlarının ise diğer  şiddet olaylarına bağlı olduğunu bildirmiştir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre şiddet, önlenebilecek ve öncelikli bir halk sağlığı sorunudur. 

 Okey Şiddet, dünya sağlık örgütü tarafından “fiziksel bir gücün veya herhangi bir baskının bilerek ve isteyerek kişinin kendisine (örneğin intihar amaçlı olan davranışlar), başka birine veya başka bir gruba yöneltilmesi ve bunun sonucunda yaralanma, ölüm, psikolojik zarar, gelişim geriliği veya yoksunluk durumunun ortaya çıkması veya ortaya çıkması olasılığına neden olan eylemler” şeklinde tanımlanmıştır.  

 Okey Gündelik yaşamda karşılaştığımız çeşitli şiddet davranışlarını, insanın hayvani doğasıyla açıklamak, hayvanlar üzerinden hemcinslerimizi, benzerlerimizi temize çıkarmak çabasından başka bir  şey değildir.  

 Okey Şiddet karşısında sıklıkla söylenen ‘bunu yapan insan olamaz!’ sözü, saldırganın hemcinsimiz olması, yani bize benzemesiyle ortaya çıkan yaralanmışlığımızı onarma çabasıdır. ‘Bunu yapan insan değil başka bir  şey olmalı! Evet evet o ancak bir hayvan olabilir!’. Aksine, tüylerimizi diken diken eden şiddet eylemlerini yapanlar, tam da insan oldukları için bu kadar acımasız olabilmişlerdir. 

 Okey Şiddeti, hayvan doğamız, genlerimiz, hormonlarımızla değil de bizi hayvandan ayıran en önemli özelliğimiz olan ötekilerin gözünde düştüğümüz durumla ilgili yanımızla kavramak, şiddeti anlama ve önleme yolunda atılabilecek en önemli adımdır. Ancak bu adımın ardından, insan saldırganlığını, toplumsal, kültürel, ruhsal, sınıfsal, cinsel, etnik, dini, biyolojik olmak üzere birçok yönüyle anlaşılır kılabilecek bir  şiddet kuramı geliştirebilir. 

 Okey Kadına yönelik  şiddet, bir kadına sırf kadın olduğu için yöneltilen ya da oransız bir  şekilde kadınları etkileyen davranışlara denmektedir. Dikkat edilirse bu tanımda ‘sadece kadın olduğu için’ ibaresi bulunmaktadır. Bu durum kavramsal açıdan kafa karıştırıcı ve kısıtlayıcı olabilir. 

 Okey Buradaki cinsiyetten kasıt biyolojik cinsiyet değil toplumsal cinsiyettir. Yani erkeğe ve kadına toplumun biçtiği roller ve bireyden olan beklentileridir. 

 Okey Kadınlar, kendilerine verilen rolleri yerine getirmedikleri düşünüldüğünde erkekler tarafından  şiddet görerek cezalandırılmakta ve kendilerine rolleri hatırlatılmaktadır. 

 Okey Aile içi şiddet kısaca, “aile bireylerinden birisinin, ailenin diğer bireylerinin saldırısına uğraması” şeklinde tanımlanabilir. 

 Okey Kapsamlı bir tanım yapmak gerekirse, aile içi  şiddet, “aralarında kan bağı ya da hukuksal bağlılık bulunan, özel alanda gerçekleşen, birlikte yaşayan, kısacası kendisini aile olarak tanımlamış bir grup içinde zorlamak, aşağılamak, güç göstermek, öfke ve gerginlik boşaltmak amacıyla bir bireyden diğerine yöneltilen her türlü  şiddet davranışı” şeklinde anımlanmaktadır. 

 Okey Şiddet mağdurları ile daha kolay eşduyum sağlanabilmesi açısından aile içi şiddetteki döngü iyi bir araçtır. Bu döngüye göre  şiddetin gerginliğin tırmanması,  şiddet aşaması ve balayı aşaması olmak üzere üç aşaması mevcuttur.  

 Okey Türkiye’de 1998’de yürürlüğe giren Ailenin Korunmasına Dair Kanun, aile içi  şiddetle ilgili yönleri ile olumludur. 

 Okey Yasaya göre bir kadın, onun adına bir aile dostu ya da aile üyesi veya Cumhuriyet Savcısı,  şiddete karşı koruma emri çıkartması için aile mahkemesi hakimine veya sulh hakimine başvurabilir. 

 Okey Hakim, başvuruyu aldığında anda derhal koruma tedbirlerine hükmedebilir; bu başvuru, saldırganı yargılamayla ilgili bir talep değil, eşi korumayla  ilgili bir taleptir. 

 Okey Şiddet uyguladığı iddia edilen kişinin evden uzaklaşmasını ve mağdura yaklaşmaması, aksi halde hapis tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı gibi yaptırımlar içermektedir
Ara
Cevapla
#2
Okey Her yıl dünya üzerinde bir milyondan fazla insan kendisine uyguladığı, kişilerin birbirlerine uyguladığı  şiddet davranışı nedeni ile ölümcül olmayan yaralanmalar yaşamaktadır.

Okey Dünya Sağlık Örgütü 2000 yılında tüm dünyada 1.6 milyondan fazla kişinin şiddet davranışına maruz kalmak yoluyla hayatını kaybettiğini, şiddet davranışına bağlı ölümlerin yaklaşık yarısının intihara, üçte birinin cinayete, geri kalanlarının ise diğer  şiddet olaylarına bağlı olduğunu bildirmiştir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre şiddet, önlenebilecek ve öncelikli bir halk sağlığı sorunudur. 

Okey Şiddet, dünya sağlık örgütü tarafından “fiziksel bir gücün veya herhangi bir baskının bilerek ve isteyerek kişinin kendisine (örneğin intihar amaçlı olan davranışlar), başka birine veya başka bir gruba yöneltilmesi ve bunun sonucunda yaralanma, ölüm, psikolojik zarar, gelişim geriliği veya yoksunluk durumunun ortaya çıkması veya ortaya çıkması olasılığına neden olan eylemler” şeklinde tanımlanmıştır.  

Okey Gündelik yaşamda karşılaştığımız çeşitli şiddet davranışlarını, insanın hayvani doğasıyla açıklamak, hayvanlar üzerinden hemcinslerimizi, benzerlerimizi temize çıkarmak çabasından başka bir  şey değildir.  

Okey Şiddet karşısında sıklıkla söylenen ‘bunu yapan insan olamaz!’ sözü, saldırganın hemcinsimiz olması, yani bize benzemesiyle ortaya çıkan yaralanmışlığımızı onarma çabasıdır. ‘Bunu yapan insan değil başka bir  şey olmalı! Evet evet o ancak bir hayvan olabilir!’. Aksine, tüylerimizi diken diken eden şiddet eylemlerini yapanlar, tam da insan oldukları için bu kadar acımasız olabilmişlerdir. 

Okey Şiddeti, hayvan doğamız, genlerimiz, hormonlarımızla değil de bizi hayvandan ayıran en önemli özelliğimiz olan ötekilerin gözünde düştüğümüz durumla ilgili yanımızla kavramak, şiddeti anlama ve önleme yolunda atılabilecek en önemli adımdır. Ancak bu adımın ardından, insan saldırganlığını, toplumsal, kültürel, ruhsal, sınıfsal, cinsel, etnik, dini, biyolojik olmak üzere birçok yönüyle anlaşılır kılabilecek bir  şiddet kuramı geliştirebilir. 

Okey Kadına yönelik  şiddet, bir kadına sırf kadın olduğu için yöneltilen ya da oransız bir  şekilde kadınları etkileyen davranışlara denmektedir. Dikkat edilirse bu tanımda ‘sadece kadın olduğu için’ ibaresi bulunmaktadır. Bu durum kavramsal açıdan kafa karıştırıcı ve kısıtlayıcı olabilir. 

Okey Buradaki cinsiyetten kasıt biyolojik cinsiyet değil toplumsal cinsiyettir. Yani erkeğe ve kadına toplumun biçtiği roller ve bireyden olan beklentileridir.

Okey Kadınlar, kendilerine verilen rolleri yerine getirmedikleri düşünüldüğünde erkekler tarafından  şiddet görerek cezalandırılmakta ve kendilerine rolleri hatırlatılmaktadır. 

Okey Aile içi şiddet kısaca, “aile bireylerinden birisinin, ailenin diğer bireylerinin saldırısına uğraması” şeklinde tanımlanabilir.

Okey Kapsamlı bir tanım yapmak gerekirse, aile içi  şiddet, “aralarında kan bağı ya da hukuksal bağlılık bulunan, özel alanda gerçekleşen, birlikte yaşayan, kısacası kendisini aile olarak tanımlamış bir grup içinde zorlamak, aşağılamak, güç göstermek, öfke ve gerginlik boşaltmak amacıyla bir bireyden diğerine yöneltilen her türlü  şiddet davranışı” şeklinde anımlanmaktadır. 

Okey Şiddet mağdurları ile daha kolay eşduyum sağlanabilmesi açısından aile içi şiddetteki döngü iyi bir araçtır. Bu döngüye göre  şiddetin gerginliğin tırmanması,  şiddet aşaması ve balayı aşaması olmak üzere üç aşaması mevcuttur.  

Okey Türkiye’de 1998’de yürürlüğe giren Ailenin Korunmasına Dair Kanun, aile içi  şiddetle ilgili yönleri ile olumludur.

Okey Yasaya göre bir kadın, onun adına bir aile dostu ya da aile üyesi veya Cumhuriyet Savcısı,  şiddete karşı koruma emri çıkartması için aile mahkemesi hakimine veya sulh hakimine başvurabilir.

Okey Hakim, başvuruyu aldığında anda derhal koruma tedbirlerine hükmedebilir; bu başvuru, saldırganı yargılamayla ilgili bir talep değil, eşi korumayla  ilgili bir taleptir.

Okey Şiddet uyguladığı iddia edilen kişinin evden uzaklaşmasını ve mağdura yaklaşmaması, aksi halde hapis tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı gibi yaptırımlar içermektedir
Ara
Cevapla
#3
Okey Hastalıklar (bedensel ve ruhsal hastalıklar) ailenin beklemediği kriz yaşantılarıdır. Ailenin işlevselliğini etkiler. Diğer taraftan ailenin işlevselliği; hasta bireyin hastalıkla baş etmesini, hastalığın tedavisini ve hastalığın seyrini etkiler. İnsanlar kanser gibi ciddi hastalık tanısı karşısında birçok psikolojik tepkiler gösterirler. İlk aşamada en yaygın tepki şok olma ve inanmamadır.

Okey Gerçeğin inkarı, katlanılması çok güç bazıları için imkansız hastalık gerçeğin yarattığı kaygı, panik ve çaresizlik duygularına karşı bir savunmadır.

Okey İkinci aşama öfke, kızgınlık dönemidir. Bu hastaların kaygı, tepki ve kızgınlıklarını ailelerine bazen de tedavi ekibine yansıtabileceklerinin bilincinde olunmalıdır. Üçüncü aşama pazarlık aşamasıdır.

Okey Ölümcül hasta biraz daha yaşamaya karşılık vaadlerde bulunur. Dördüncü aşama depresyon aşamasıdır. Bu dönemde yaklaşan kayıpların verdiği endişe nedeniyle karamsarlık ortaya çıkar.

Okey Son aşama kabullenme aşamasıdır. Hasta gerçeği kabul edip, hastalığı ile birlikte yaşamayı öğrendiği dönemdir.

Okey Kronik hastalığa karşı ailelerin gösterdiği uyum süreçlerini; aile rollerinde değişiklikler, hasta birey dışındaki aile üyelerine ayrılan zamanın azalması, ailede sosyal içe kapanma, bakım veren aile üyelerinin daha yoğun stres ve duygusal yük altında olması, aile üyelerinde inkar tepkileri görülmesi, ekonomik sorunların getirdiği ek yükler, aile yaşantısının yeni duruma uyum göstermesi, aile içi iletişimdeki değişiklikler ve ailenin yaşadığı çoklu kayıplarla başa çıkmaya çalışması olarak tanılmanmaktadır.

Okey Hastalık eşlar arası ilişkiyi de etkiler. Çiftin ilişkisini etkilemesinde; hastalığın ne olduğu ve şiddetinin boyutu önemlidir. Ayrıca hastaya ait özellikler; yaşı, cinsi, baş etme bacerileri, kültürel özellikleri ve önceki hastalık deneyimleri de önemlidir.

Okey Çiftin birbiri ile ilişkisinde hastalığın oynadığı rol, hastalığa ve hasta olmaya verilen anlam ve kişinin kendi bedeni ile eşinin bedenine ilişkin kafasında oluşan düşünce ve imgeler hastalığın eşler arasındaki ilişkiyi nasıl etkileyeceğini belirleyen diğer etkenlerdir.

Okey Depresyon; üzüntü, keder, elem, hayattan zevk alamama gibi duyguların yanı sıra karamsarlık, ümitsizlik, kendine güvenin azalması, değersizlik düşünceleri ile seyreden ruhsal bir hastalıktır.

Okey Anne-babanın geçirdiği depresyon hastalığı ailenin çocuklarını da etkiler. Yeterli ilgi görmediklerinde kendilerinin değersiz olduklarını düşünürler. Yaşanan mutsuzluktan kendilerini sorumlu tutarlar. İhtiyaçları karşılanmadığında ruhsal tepkiler (üzüntü, sinirlilik gibi) gösterirler.

Okey Okul başarıları düşer. Depresif ebeveynlerin çocuklarının bedensel sağlıklarında da sorunlar yaşanır. Bunaltı bozukluğu, bir çok yaşam olayı ya da durum hakkında aşırı endişe (evham) duyma ile karakterize bir ruhsal rahatsızlıktır.

Okey Bunaltı bozukluğunun gelişmesinde çocuklukta bireyin kendisine bakım veren anne-babasına güvensiz bağlanmasıyla ilgili olduğu düşünülmektedir.

Okey Güvensiz bağlanmada bakım veren ve bakım alan arasında roller değişir. Böylece çocuk hem kendisi hem de anne-babası için kaygılanmaya başlar. Dünyanın tehlikeli bir yer olduğu düşüncesiyle endişe bir başa çıkma yolu olarak öğrenilir.

Okey Çocuklukta yaşanılan travmatik yaşantılar, cinsel ve fiziksel kötü davranışlara uğrama, anne-babadan ayrılma, sosyal iletişim olanaklarının olmaması ve bunaltı bozukluğu olan bir yakınını örnek alma bu rahatsızlığın gelişmesinde etkili diğer etkenlerdir.

Okey Panik bozukluğu, kendiliğinden ve ani olarak başlayan panik ataklarla seyreden bir ruhsal rahatsızlıktır.

Okey Basit fobide; bir nesne (kedi,köpek, örümcek gibi) ya da durumun (uçak yolculuğu, yüksek yerler, kan görme gibi) varlığı ya da böyle bir durumla karşılaşacak olma beklentisi ile başlayan aşırı korku söz konusudur.

Okey Sosyal fobi, kişinin sosyal ortamlarda utanacağı ya da küçük duruma düşeceği korkusunu yaşadığı bir ruhsal rahatsızlıktır.

Okey Obsesif kompulsif bozukluk ise; kişide belirgin sıkıntıya neden olan, günlük aktivitelerini, mesleki işlevselliğini ya da olağan toplumsal etkinliklerini önemli düzeyde bozan obsesyon ve kompulsiyonlarla karakterli bir ruhsal bozukluktur.

Okey Bedenselleştirme bozukluğu, genç yaşta başlayan ve yıllarca devam eden değişik bedensel belirtilerle seyreden bir ruhsal rahatsızlıktır.

Okey Alkolizm, aile ilişkilerini ve uyumunu bozar. Alkolizm tüm aile bireylerini etkileyeceği için “aile hastalığı” olarak da tanımlanmıştır.

Okey Sigara bağımlılığı, en az bir aylık bir süre içinde düzenli sigara kullanma, sigarayı bırakınca yoksunluk belirtileri yaşama, zararlarını görmeye rağmen bırakamama ve başarısız sigara bırakma girişimlerinin olması şeklinde tanımlanmaktadır.
Ara
Cevapla
#4
Okey Stres ve travma kavramları genellikle iç içe geçmiş birbirlerinden kolayca ayrılamayan, belki de birbirlerinden ayrılması pek gerekmeyen kavramlardır. Stres, bir stresöre karşı bedensel ve ruhsal anlamda verilen tepkilere denir ve bu tepki organizmanın bedensel ve/veya ruhsal anlamda tehdit altında olduğunu gösterir.  

Okey Stres yaratan olaylara göre kişinin veya yakınlarının bedensel ve/veya ruhsal varlığına karşı ciddi tehdit oluşturan, ani olarak gelişen ve kişide dehşet duygusu yaratan olaylar  şeklinde tanımlanabilecek travmatik olaylar da gerek doğrudan gerekse de dolaylı olarak aile yaşamı üzerine olumsuz etkiler gösterirler. 

Okey Stres ve travma, insanda kişisel olarak çeşitli bozukluklara yol açabileceği gibi toplumsal düzeyde ve gerek dar anlamıyla gerekse de geniş anlamıyla aile üzerinde olumsuz etkilere neden olabilirler. 

Okey Stres ve travma, bu etkilerini doğrudan aile ve toplum üzerinde veya tek tek kişileri etkilemek yolu ile gösterebilirler. 

Okey Aile içinde yaşanan stresin önemlice bir kısmı aile içerisindeki iletişim biçimi ile ilişkilidir. Stresi yaratan sadece eşler arasındaki iletişimdeki sorunlar değildir. 

Okey Ebeveyn ve çocuklar arasındaki iletişim, çocukların birbirleri arasındaki iletişim ve hatta geniş bir aileden söz ediyor isek diğer aile üyelerinin rol aldığı iletişim biçimi stresin oluşumuna katkıda bulunur. 

Okey Travmatik ya da stresli bir olaya maruz kalan kişilerde çeşitli ruhsal bozukluklar gelişebilir. Bu bozukluklardan en çok bilinenleri akut stres bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu ve uyum bozukluklarıdır.  

Okey Afetler, insanlar için fiziksel, ekonomik ve sosyal kayıplar doğurma potansiyeline sahip olan, ölüm ve yaralanma düzeyinde insan yaşamını tehdit edici boyutları bulunan, olağan koşullarda sürmekte olan yaşamı ve insan aktivitelerini durdurarak, kesintiye uğratarak veya yavaşlatarak sosyallikleri etkileyen  ve etkilenen sosyalliğin sahip olduğu olanak ve kaynaklarını kullanarak üstesinden gelemeyeceği, doğal, teknolojik veya insandan köken alan olaylardır.  

Okey Yas, ölüm yoluyla kayıp gerçeğini tanımlar. Yas tepkisi ise sevilen bir kişinin kaybı hemen sonrasında veya kaybı takip eden birkaç ay içerisinde ortaya çıkar ve tipik olarak kişinin kendisini üzgün hissetmesi, kaybedilen kişi ile ilgili sıklık ve  şiddeti bakımından aşırı zihinsel uğraşıda bulunması, uykuya dalamama ve / veya uykuyu sürdürememe, yoğunlaşma güçlüğü, çabuk öfkelenme, kaygılı olma ve gündelik işlevselliğini sürdürmede zorlanma gibi belirtileri kapsar. 

Okey Göç, insanların yaşamlarının bir sonraki bölümünün bir kısmını veya tamamını geçirmek üzere halen ikamet ettikleri yerleşim yerini değiştirmeleridir. 

Okey Göç, ailelerin çocuklar üzerindeki denetimlerinin azalmasına neden olmaktadır. Yeni yerleşilen yerin büyük olması, çocukların yeni değer yargıları ve yeni olanaklarla tanışmış olmaları, göçün neden olduğu ekonomik güçlüklerin aşılabilmesi adına çocukların çalışmak zorunda kalması ailelerin çocuklar üzerindeki denetiminin azalmasına neden olabilecek faktörlerdir
Ara
Cevapla


[-]
Tags
psikolojisi final ders notları eğitimi aile ve


Hızlı Menü: